Odpływ liniowy, czyli prysznic bez brodzika

Odpływ liniowy czy też strefa prysznicowa bez brodzika to nowoczesne wykończenie łazienki, które nie tylko ładnie wygląda, ale też zapewnia dużą wygodę użytkowania.

Planując remont lub wykończenie nowej łazienki, już na etapie projektowania musimy zaplanować gdzie i jaki rodzaj odpływu wybierzemy. Do wyboru mamy kilka rodzajów odwodnień:

  • liniowy – najbardziej popularny i najczęściej stosowany. Konstrukcja składa się z rusztu, syfonu i rynienki ze spadkiem zatopionej w posadzce. Długość odpływu można dostosować do szerokości lub długości strefy prysznicowej. Spadek do odpływu wykonuje się jedno lub dwuspadowo. Zaletą tego odpływu jest to, że woda może być zbierana z całej szerokości strefy prysznicowej.
  • punktowy – niewielkiego rodzaju kratka z odpływem, zazwyczaj montowana centralnie, ze spadkiem z czterech stron wpustu w jego kierunku. Tego typu odpływ jest często stosowany w pomieszczeniach gospodarczych, pralniach czy garażach.
  • narożny – rodzaj odpływu liniowego lub punktowego montowany w narożniku strefy prysznicowej. Spadek jest zazwyczaj dwuspadowy i uformowany na kształt trójkąta.
  • ścienny – ruszt wraz z konstrukcją odpływu ukryty jest w ścianie, a spadek wykonany jest w jego stronę.
przykład wykonania hydroizolacji wraz z zatopieniem taśmy uszczelniającej

Aby zamontować odpływ należy zatopić stelaż w wylewce. W przypadku gdy już mamy wykonaną wylewkę w całej łazience trzeba ją rozkuć w strefie prysznicowej. Podłączamy stelaż z rynną do kanalizacji, a następnie wykonujemy odpowiednie spadki około 2-2,5%. Kolejną czynnością jest wykonanie hydroizolacji pod płytki. W małej łazience zaleca się montaż hydroizolacji na całości powierzchni ścian i podłogi. Bardzo ważne jest też to, aby wykonać izolacje przeciwwilgociową na odpowiednio wysuszonym podłożu zazwyczaj 3-5% wilgotności.

Odpływu liniowego nie można zamontować w każdej łazience. Bardzo częstą przeszkodą jest brak odpowiedniego spadku do pionu kanalizacyjnego. Trzeba brać pod uwagę, że konstrukcja odpływu z syfonem jest montowana w posadzce, stąd podejście kanalizacyjne musi być kilka lub nawet kilkanaście centymetrów niżej niż poziom płytek podłogowych w gotowej łazience. W przeciwnym wypadku odwodnienie może się zatykać i woda nie będzie schodzić z odpowiednią szybkością.

ZALETY odpływu liniowego:

  • łatwo utrzymać w czystości ze względu na minimalizm,
  • zwiększone bezpieczeństwo, licowanie strefy prysznicowej z pozostałą częścią łazienki zapobiega ryzyku potknięcia się przy wchodzeniu, brak bariery architektonicznej dla osoby niepełnosprawnej,
  • mnogość rozwiązań w kształtowaniu przestrzeni oraz bardzo duży wybór stylów pasujących do każdej łazienki,
  • atrakcyjny wizualnie – posiada dużo wzorów maskownicy/rusztu oraz może być nawet wyposażony w podświetlenie LED.

WADY odpływu liniowego:

  • wyższe koszty instalacji, materiałów oraz dłuższy czas wykonania strefy prysznicowej w stosunku do tradycyjnego brodzika,
  • nie nadaje się do każdej łazienki, ze względu na wykonanie odpowiednich spadków nie zawsze jest to technicznie możliwe. Wszystko najlepiej zaplanować przed ukończeniem posadzki,
  • w przypadku złego odpowietrzenia pionu kanalizacyjnego istnieje ryzyko, że woda będzie zasysana z syfonu co będzie skutkowało przykrym zapachem. Przy planowaniu odpływu trzeba wybierać odpowiednie do tego syfony renomowanych firm,
  • przy wąskich odpływach, trzeba regularnie czyścić sitko ponieważ szybciej się zatyka niż przy syfonach brodzikowych.

Decydując się na wykonanie odpływu liniowego warto też rozważyć zastosowanie fugi epoksydowej. Fuga ta jest dużo bardziej odporna na pleśnie i grzyby, które bardzo często rozwijają się na fugach cementowych np. w kabinach prysznicowych w nieckach basenowych.

Więcej o fugach epoksydowych możesz przeczytać klikając w ten artykuł.

Podsumowując, przy planowaniu łazienki z odwodnieniem bez brodzika warto wybrać odpowiednio doświadczonego wykonawcę. Warto też wybierać producentów renomowanych firm np. Viega, TECE, Wiper, Radaway, Kessel, Geberit itp. Z pozoru mogłoby się wydawać dla laika, że kabina prysznicowa z odpływem liniowym jest bardzo łatwa w montażu. Natomiast w rzeczywistości prace montażowe wymagają sporej precyzji i doświadczenia. Niewłaściwie wykonana hydroizolacja, czy też źle wyznaczone spadki, mogą przysporzyć nam w przyszłości wiele kłopotów, których naprawa będzie bardzo kosztowna. Dlatego warto wybrać sprawdzonego wykonawce, którzy posiada doświadczenie, odpowiednie zaplecze techniczne i wykonuje usługi na odpowiednio wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *