Zawsze mamy duży dylemat przy remoncie/urządzaniu łazienki wielkości 2-4m2. Jednak dziś zastanowimy się jak to zrobić by było ergonomicznie i efektownie, a łazienka była jak najbardziej przestrzenna.
Po pierwsze by zaoszczędzić cenne centymetry trzeba zastosować WC podwieszane – daje to nam możliwość wkucia stelaża tak by zbiornik z wodą był ukryty w ścianie. Zaoszczędzimy tak nawet 20cm szerokości zbiornika. W razie awarii, mamy możliwość naprawy przez przycisk spuszczania wody.
Wygodna wanna musi mieć minimum jakieś 180cm długości i 70-80cm szerokości. Nie zawsze jest na tyle miejsca by ją zmieścić. Jednak wanna daje dowolność bo można wziąć szybki prysznic pod natryskiem wannowym, albo zaznać kojącej kąpieli.
Gdy pralka jest np. w kuchni wtedy mamy miejsce na wannę. Jednak gdy w tak małej łazience musi się jeszcze znaleźć miejsce na pralkę – warto wziąć pod uwagę zastosowanie odpływu liniowego lub tradycyjnej kabiny prysznicowej. Ponieważ wnęka z odpływem liniowym lub kabiną z brodzikiem to minimum 80cm na 80cm. Także sporo mniej od wanny.
Odpływ liniowy daje dam dodatkowo możliwość określenia samodzielnie jakiej szerokości i długości będzie wnęka lub kąt z natryskiem. Ponieważ podczas układania podłogi sami wyznaczamy wielkość spadku. Nie musimy mieć kabiny wystarczy szyba odpowiedniej długości by zatrzymać pryskającą wodę z natrysku. A dodatkowo odpływ „wtapia nam się w otoczenie”.
Koniecznie trzeba na ścianach zastosować duże lustra, które optycznie powiększają łazienkę, warto też zastosować dobre mocne oświetlenie przyjemne dla oka, tak by pomieszczenie nie było ponure i przygnębiające.
Ważny jest też dobór odpowiednich mebli. Odpowiednie meble to takie które pozwolą nam schować wszystkie drobne kosmetyki, suszarkę do włosów, golarkę itp. Im mniej kosmetyków na „widoku” tym łazienka staje się bardziej przestronna, czysta. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest duża pojemna szafka pod umywalką na wszystkie drobiazgi. Najlepiej podwieszana, tak by wilgoć z podłogi nie niszczyła szafki.
Nad umywalką lub nad WC dajmy wąską szafkę z lustrem sprytnie ukryjemy tam małe ręczniki, papier toaletowy. A przy okazji optycznie powiększymy pomieszczenie.
Ściany to oczywiście jasne gładkie płytki w chłodnych kolorach i z wąskimi fugami to one sprawią, że łazienka będzie się wydawać czystsza i większa. Ważne też by wysokość łazienki była jak najwyższa. Niskie pomieszczenia wydają się bardziej klaustrofobiczne.
Stosując ogrzewanie podłogowe możemy zrezygnować z grzejnika. W zamian można zastosować mini suszarkę elektryczną przykręcaną do ściany.
Jak łazienka jest mała, to pojawia się problem z wanną ;/
Zamiast płytek można też pomalować farbą lateksową np. Profilatex-em od Farby Kabe to zyskamy kilka cm przestrzeni, a samo malowanie jest tańsze niż glazura 🙂
Myślę, że kabina gotowa z typowym brodzikiem, który często jest zabudowany od przodu płytkami optycznie zmniejsza łazienkę. Lepiej zastosować kabinę taką jak na 1 zdjęciu. Nie dość, że dużo lepiej wygląda to trochę zwiększa przestrzeń.
Ciekawy artykuł.