Ściana działowa, jakie profile wybrać?

By wybudować solidną ściankę działową trzeba odpowiednio dobrać profile. Do wyboru mamy profile o szerokości 50, 70 i 100mm. Trzeba się zastanowić które wybrać w zależności do specyfikacji ścianki.

Profile 50mm zastosujemy przy ściankach maksymalnie do 3 metrów wysokości, grubość takiej ścianki po jednokrotnym obustronnym płytowaniu to 50mm + (12.5mm x 2) = 75mm. profil UW 50

Standardowa płyta karton gipsowa ma wymiary 2.6m na 1.2m i grubość 12,5mm lub 9,5mm do ścian działowych stosujemy te o grubości 12.5mm. Profile 70mm zastosujemy do ścianki od 3 do 4metrów wysokości. Grubość takiej ściany to 100mm. Natomiast najszersze profile 100mm stosujemy do konstrukcji powyżej 4metrów. By wzmocnić całą konstrukcję warto stosować podwójne płytowanie konstrukcji. Zapewni to nie tylko większą stabilność, ale też zapobiegniemy pęknięciom na łączeniach płyt.

Do wyboru mamy 3 rodzaje profili UW, czyli te do mocowania na sufity, ściany i podłogi (powyżej na zdjęciu). Profile CW damy jako profile słupkowe w odległości minimum 60cm od siebie. Profil UA stosujemy w miejscu wstawiania drzwi w ściance, jest to najmocniejszy profil.

taśma wygłuszającaDodatkowo podczas stawiania konstrukcji trzeba pamiętać o zastosowaniu wygłuszającej taśmy. Jest to taśma w postaci gąbki którą przyklejamy do wszystkich profili UW. Jeśli zależy nam na dodatkowym wygłuszeniu stosujemy podwójne płytowanie, a pomiędzy płyty dajemy wełnę. Ważne by wełna była nie grubsza niż nasze profile. Najlepiej stosować wełnę w taflach, wtedy profile CW dajemy co 60cm, ponieważ taką szerokość ma z reguły wełna dźwiękochłonna.

Konstrukcje, ścianki działowe realizacji naszej firmy znaleźć można w zakładce z naszymi pracami.