Ścieralnośc płytek ceramicznych jaką klasę wybrać?

glazurnik warszawa iŚcieralność ceramiki okładzinowej (terakoty, gresu itp)  została podzielona na klasy. To od klasy płytki zależy jaką będzie miała odporność na warunki atmosferyczne i codzienne użytkowanie, dlatego warto zastanowić się jaką klasę wybrać robiąc remont mieszkania.  

Szkliwienie płytek sprawia, że nasze płytki są odporne na ścieranie, jednak szkliwo z czasem może się zdzierać – stąd dla płytek bada się tzw. ścieralność powierzchniową. Dla płytek szkliwionych klasy wyszczególniono od I klasy do V klasy. Gdzie klasa V to najtrwalsze płytki pod względem ścieralności. Klasę liczy się na podstawie metody PEI w/g normy PN-EN 154 oraz ISO. Prościej pisząc chodzi o to, że na podstawie ścierania urządzeniem ścierającym liczymy ilość obrotów jaką potrzeba by zauważyć trwałe ślady tarcia. W danych klasach istnieje bardzo duża rozpiętość na takie obroty dlatego stosuje się też podklasy np. słaba trójka, mocna trójka, słaba czwórka itd.

Klasa I (do 150 obr.) Zastosujemy w pomieszczeniach gdzie używamy obuwia domowego lub chodzimy na boso, może to być sypialnia – ogólnie płytki I klasy są bardzo wrażliwe, dlatego stosuje się dość rzadko.

Klasa II (150-600 obr.)  Stosujemy w pomieszczeniach gdzie używamy obuwia domowego bez żadnych podkuć itd. Przykleimy płytki tej klasy w pomieszczeniach domowych o niskim natężeniu ruchu. Na pewno nie stosujemy w kuchni.

Klasa III (600-1500 obr.)  Zastosujemy w pokojach, również w kuchni w holach, korytarzach. Tam gdzie stosujemy obuwie z niedużą ilością brudu. Jednak nadal stosujemy w pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu. Czyli nigdy nie zastosujemy w sklepie czy też w hotelu, lotnisku, dworcu. Płytki z tą klasą są najczęściej stosowane przy remontach mieszkań i domów.

Klasa IV (1500-12000 obr.) Podłogi o większym natężeniu, można stosować na schodach. W holach, korytarzach o większym natężeniu. W sklepach, hotelach jednak poza obszarami dużego natężenia np. kasy sklepowe czy też wąskie przejścia o dużym natężeniu ruchu pieszych. IV klasa to też tarasy, balkony.

Klasa V (powyżej 12000 obr.) Podłoża trudne o dużym natężeniu. W budynkach użyteczności publicznej np. lotniska, szkoły i wszędzie tam gdzie podłoga narażona jest na ciągły ruch pieszych.