
Sufit podwieszany jest są popularnym rozwiązaniem wewnętrznego wykończenia sufitu, zwłaszcza gdy chcemy ukryć instalacje lub obniżyć wysokość pomieszczenia. Najczęściej spotkamy ten rodzaj sufitu w biurach, sklepach, restauracjach , domach i mieszkaniach. W artykule omówione zostaną rodzaje profili oraz zasady tworzenia sufitów podwieszanych. Na początek wspomnę dla przypomnienia o rodzajach płyt.
Rodzaje płyt kartonowo-gipsowych:
- Standardowe płyty kartonowo gipsowe czyli typ A stosowane w pomieszczeniach o wilgotności nie większej niż 70% (pokoje, przedpokoje, salony) nie nadają się do łazienek, pralni, suszarni, basenów, saun itp.
- Wodoodporne, a właściwie impregnowane czyli typ B stosowane w pomieszczeniach o wilgotności większej niż 70% nadają się do pomieszczeń „mokrych”.
- Ognioodporne typu F, stosowane w zabudowach poddaszy, zabudowy kominowe, pomieszczenia użyteczności publicznej.
- Płyty akustyczne z podwyższonymi parametrami akustycznymi.
Profile do sufitu podwieszanego:
- PROFIL UD to podstawowy profil używany do konstrukcji stelaża sufitu podwieszanego. W kształcie litery „U”. Montowany z reguły obwodowo do ścian ewentualnie do istniejącego sufitu lub innej konstrukcji nośnej.
- PROFIL CD w kształcie litery „C” stosowany jako element łączący (profile U), tworzący wewnętrzny szkielet konstrukcji sufitu podwieszanego, tzw. wypełniacz. Do niego przykręcamy płyty kartonowo gipsowe.
Rozstaw profili i wieszaków kartonowo-gipsowych na suficie
Standardowe płyty kartonowo gipsowe mają szerokość 1200mm. W przypadku prostego sufitu podwieszanego, rozstaw profili CD maksymalnie co 600mm. Stosujemy ten rozstaw w pomieszczeniach „suchych”. W pomieszczeniach mokrych i poddanych większemu obciążeniu (lampy, oprawy Led, izolacje) rozstaw profili CD co 400mm.
Przy całkowitym ciężarze zabudowy sufitu podwieszanego, tj. konstrukcji stelaża, folii, izolacji, płyty, wkrętów do 15 kg/m2 rozstaw wieszaków wynosi maksymalnie co 1 m. Wszystkie bardziej złożone i skomplikowane kształty wymagają odpowiednio większego zagęszczenia.
Ważne
W przypadku konstrukcji sufitów z płyt ognioodpornych oraz wszędzie w pomieszczeniach użyteczności publicznej należy stosować kołki i wkręty metalowe z atestem!.
Grubości płyt karton gips i profili
Najczęściej stosowana grubość płyt to 12,5mm. Takie można kupić w każdym sklepie z płytami karton gipsowymi. Bardziej specjalistyczne płyty mogą mieć grubości 6,5; 8,0; 9,5; 12,5; 14,0; 16,0; 18,0; 20,0 lub nawet 24,0 mm.
Grubość wzmocnionych profili karton gips to 0,6mm. Takie też polecam stosować, nawet w przypadku niewymagających konstrukcji. Wpłynie do na lepszą sztywność i odporność konstrukcji. Natomiast „zwykłe” częściej spotykane profile mają grubość zaledwie 0,5mm.
Podsumowanie
Wybór właściwych profili sufitu podwieszanego zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj pomieszczenia, estetyka, wartość inwestycji i wymagania do konstrukcji sufitu. Podczas montażu sufitu podwieszanego należy również pamiętać o przestrzeganiu norm i wytycznych bezpieczeństwa producenta.
Profil CB sami używaliśmy przy domowym remoncie, ze względu na krzywe ściany, dzięki niemu przymocowaliśmy płyty karton gips.
Świetny artykuł dla osób które zaczynają remont.
Grubość wzmocnionych profili karton gips to 0,06mm. Błąd 0,6mm
Słuszna uwaga, dziękuje już zmieniam.