Jakie profile do sufitu podwieszanego?

Sufit podwieszany jest są popularnym rozwiązaniem wewnętrznego wykończenia sufitu, zwłaszcza gdy chcemy ukryć instalacje lub obniżyć wysokość pomieszczenia. Najczęściej spotkamy ten rodzaj sufitu w biurach, sklepach, restauracjach , domach i mieszkaniach. W artykule omówione zostaną rodzaje profili oraz zasady tworzenia sufitów podwieszanych. Na początek wspomnę dla przypomnienia o rodzajach płyt.

Rodzaje płyt kartonowo-gipsowych:

  • Standardowe płyty kartonowo gipsowe czyli typ A stosowane w pomieszczeniach o wilgotności nie większej niż 70% (pokoje, przedpokoje, salony) nie nadają się do łazienek, pralni, suszarni, basenów, saun itp.
  • Wodoodporne, a właściwie impregnowane czyli typ B stosowane w pomieszczeniach o wilgotności większej niż 70% nadają się do pomieszczeń „mokrych”.
  • Ognioodporne typu F, stosowane w zabudowach poddaszy, zabudowy kominowe, pomieszczenia użyteczności publicznej.
  • Płyty akustyczne z podwyższonymi parametrami akustycznymi.

Profile do sufitu podwieszanego:

  • PROFIL UD to podstawowy profil używany do konstrukcji stelaża sufitu podwieszanego. W kształcie litery „U”. Montowany z reguły obwodowo do ścian ewentualnie do istniejącego sufitu lub innej konstrukcji nośnej.
  • PROFIL CD w kształcie litery „C” stosowany jako element łączący (profile U), tworzący wewnętrzny szkielet konstrukcji sufitu podwieszanego, tzw. wypełniacz. Do niego przykręcamy płyty kartonowo gipsowe.

Rozstaw profili i wieszaków kartonowo-gipsowych na suficie

Standardowe płyty kartonowo gipsowe mają szerokość 1200mm. W przypadku prostego sufitu podwieszanego, rozstaw profili CD maksymalnie co 600mm. Stosujemy ten rozstaw w pomieszczeniach „suchych”. W pomieszczeniach mokrych i poddanych większemu obciążeniu (lampy, oprawy Led, izolacje) rozstaw profili CD co 400mm.

Przy całkowitym ciężarze zabudowy sufitu podwieszanego, tj. konstrukcji stelaża, folii, izolacji, płyty, wkrętów do 15 kg/m2 rozstaw wieszaków wynosi maksymalnie co 1 m. Wszystkie bardziej złożone i skomplikowane kształty wymagają odpowiednio większego zagęszczenia.

Ważne

W przypadku konstrukcji sufitów z płyt ognioodpornych oraz wszędzie w pomieszczeniach użyteczności publicznej należy stosować kołki i wkręty metalowe z atestem!.

Grubości płyt karton gips i profili

Najczęściej stosowana grubość płyt to 12,5mm. Takie można kupić w każdym sklepie z płytami karton gipsowymi. Bardziej specjalistyczne płyty mogą mieć grubości 6,5; 8,0; 9,5; 12,5; 14,0; 16,0; 18,0; 20,0 lub nawet 24,0 mm.

Grubość wzmocnionych profili karton gips to 0,06mm. Takie też polecam stosować, nawet w przypadku niewymagających konstrukcji. Wpłynie do na lepszą sztywność i odporność konstrukcji. Natomiast „zwykłe” częściej spotykane profile mają grubość zaledwie 0,05mm.

Podsumowanie

Wybór właściwych profili sufitu podwieszanego zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj pomieszczenia, estetyka, wartość inwestycji i wymagania do konstrukcji sufitu. Podczas montażu sufitu podwieszanego należy również pamiętać o przestrzeganiu norm i wytycznych bezpieczeństwa producenta.

Przeczytaj też koniecznie o nas opinie i zobacz dlaczego jesteśmy najlepszą firmą remontową w Warszawie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *