Jak pomalować płytki ? – malowanie glazury.

malowanie-plytek-glazury

Malowanie glazury farbą to temat bardzo rzadko poruszany. Wiele osób nawet nie ma pojęcia, że istnieją na polskim rynku specjalne farby do malowania płytek. Co więcej do wyboru jest spora gama kolorów. Cena farby jest sporo wyższa od tradycyjnych farb Średnio koszt materiałów potrzebnych do malowania łazienki wynosi około 600-800zł. Jednak na pewno to tańszy i dużo szybszy sposób na małą odmianę w łazience czy kuchni.

Na polskim rynku znalazłem 3 takie specyfiki do malowania płytek ceramicznych Farba Hydropox (wodorozcieńczalny w wodzie dwuskładnikowy epoksyd), Farba 5500 (emalia epoksydowa) oraz Farba Biosan Aqua Plus dwuskładnikowy specyfik najmniej polecany na płytki. Jeśli wybierzemy farbę Hydropox do wyboru mamy 11 kolorów reszta kolorów na zamówienie.

Przed przystąpieniem do malowania trzeba uzupełnić braki fugi, ewentualnie w przypadku dziur po kołkach zaszpachlować je.  Po pomalowaniu nie będzie już możliwości uzupełnienia brakujących fug. Jeśli nie mamy identycznej fugi można kupić podobną jednak po za fugowaniu warto odczekać parę dni aż fuga stwardnieje. Po uzupełnieniu fugi musimy dobrze odtłuścić i wyczyścić nasze płytki, można użyć acetonu. Następnie wszystko to nie zostanie pomalowane dobrze przykryć i starannie obkleić firmową taśmą malarską.

Farbę przygotowujemy w małych ilościach wedle instrukcji na opakowaniu. Farba szybko wysycha dlatego ważne jest podzielenie malowania na kilka etapów. Warto zainwestować w dobry wałek – taki jak do malowania lakierem około 12-15cm, trzeba też kupić dobry pędzel by nie gubił włosia.

Fugi malujemy pędzlem następnie szybko poprawiamy malowanie wałkiem, by powstała jednolita powierzchnia. Farbę nadkłada się w 2 warstwach. Druga warstwa po około 24-48 godzinach. W efekcie uzyskamy nieporowatą powierzchnie która jest łatwo zmywalna i tworzy mocną i odporną powłokę podobną do szkliwa.

Zdjęcie pobrano z www.noxan.pl